Haber

İnsan hakları savunucuları ve avukatlar Can Atalay için bir arada

İZMİR –İzmir’de, Anayasa Mahkemesi kararına rağmen tahliye edilmeyen Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Can Atalay için insan hakları savunucuları ve avukatlar Bayraklı’daki İzmir Adliyesi önünde bir araya geldi.

‘Can Atalay’a Özgürlük’ yazılı pankart açan avukatlar, ‘Hatay halkı temsilcisini istiyor’, ‘Gezi halktır, yargılanamaz’ gibi sloganlar attı. Avukat Yağmur Gül Kartal, çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katıldığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay hakkındaki ihlal kararını hatırlatarak, yerel mahkemenin bu karara karşı verdiği kararın hukuka aykırı olduğunu vurguladı.

‘YÜKSEK MAHKEME, ANAYASA MAHKEMESİ KARARINI UYGULAMAK ZORUNDADIR’

Zaten milletvekili seçilen Atalay’ın derhal serbest bırakılması gerektiğini vurgulayan Kartal, “Siyasi iktidarın ‘milli iradenin’ temeli olarak gördüğü sandıklara saygı göstermemesi, ve o sandıktan çıkan irade açıkça milletin iradesini gasp ediyor, Hatay halkının iradesini hiçe sayıyor. Kendisi şu anda milletvekilidir.” Seçmenlerinin iradesini mecliste temsil etmek, yasama faaliyetlerinde yer almak ve deprem bölgesi olan Hatay için çalışmalara başlamak üzere seçilmiş genel başkan seçilen Can Atalay derhal serbest bırakılmalıdır. Yerel mahkeme veya Yargıtay, nihai olarak Anayasa Mahkemesinin kararını uygulamakla yükümlüdür. Yargının tarafsız ve bağımsız olması gerektiğini “Kendi meşruiyetini sorgulayacak hukuksuz eylemlerden derhal vazgeçmesi gerekir” dedi.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği İzmir Şube Eşbaşkanı Şükran Öztürk de hukuksuzluğa tepki göstererek, hakkında beraat kararı verilen Kürt siyasetçi Gülten Kışanak’ın durumuna dikkat çekti. Öztürk, Kışanak’ın bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

Açıklamanın ardından oturma eylemi ve adalet nöbeti düzenlendi. Açıklamayı Adalet Avukatları, ÇAG İzmir, ÇHD İzmir, ÖHD İzmir ve Avukatlar yaptı.
İHD İzmir imzaladı. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu